Загадка: Храм на Афродита или древен бардак са руините край Каснаково
Археоложката д-р Веселка Кацарова вече се колебае в тезите си за открития храм - какво представлява той?
Има ли храм на Афродита край димитровградското село Каснаково? Върху това умува шефът на разкопките край единствения у нас Нимфеум, посветен на Нимфите и Афродита - д-р Веселка Кацарова от НАИМ при БАН. Ако за тази теза екипът й намери безспорни доказателства, обектът ще се превърне в археологическото откритие на лятото. До момента няма разкрит храм на Афродита по нашите земи, а данните са, че култът е бил слабо разпространен в тази част на древна Тракия. Върху част от обекта екипът й работи вече втора година, но вместо с напредването на работата мистериите в комплекса да се разплитат, те се задълбочават.
Артефакти, разкрити тази година, заплетоха още повече мистериите в древния комплекс край Каснаково. Едната от тезите на учените дори може да развенчае мита за една голяма любов, смятат археолози. Става дума за верността между Тит Флавий и съпругата му Клавдия, заради която тракиецът дори отказал изкусителното предложение на красива нимфа - да получи любов и безсмъртие едновременно.
При разкопките миналата година археолозите разкриха една от седемте сгради, които се намират на 15-те декара, обследвани от тях. Това е имението, собственост на тракиеца Тит Флавий и красивата му съпруга Клавдия Монтана.
Имената им са изписани на един от камъните вложени в градежа при извора на Нимфите, малко по-надолу от сега проучваното от учените място. Една от много красивите и сравнително добре запазени находки, които разкопаната сграда миналото лято "подари" на археологическия екип, беше мъжко стъпало, обуто в сандал, вероятно част от статуя. Това е мавзолей на собствениците, ползван и от техните наследници, заключи тогава д-р Кацарска.
Само седмица след разкопките тази година обаче три малки по размер предмета са на път да преобърнат цялата теза. Находките, с които бе възнаграден екипът й, са три оловни вотивни (предмети, поднесени като дар, свързани с обет) огледала. Датировката им е II - III век. "Това по принцип не е функционално огледало. Огледалата, които са били предназначени за оглеждане, са по-големи. Намерените са просто дарове, нещо като реплики на истинските", разяснява Кацарова. Две от откритите огледала са пробити, вероятно е имало и стъкълца, дръжчиците им са счупени. Тези огледалца са характерни за светилища, свързани с нимфите. На едното от трите има надпис на гръцки, който в превод означава "Аз съм красотата", но може и да се тълкува като "Аз съм най-красивата". "Красотата е Афродита", прави връзката Кацарова.
Вотивните огледала също са свързани с култа към Афродита. Въпреки че е категорична, че няма да се намести тотално пъзела за един месец проучвания до септември, според Кацарова нещата вече се избистрят. Една от тезите й е, че разкопаната сграда е мавзолей, използван от семейната двойка Тит Флавий и Клавдия Монтана. Вероятно Клавдия е била почитателка на култа към нимфите и Афродита. При положение, че тази сграда е била посветена на нейната памет, то тя се превръща в храм. А намерените вотивни паметници могат да се свържат с почитта на нейните наследници към своята прародителка. Вероятно мавзолеят е бил само на Клавдия. Намерената част от мъжка статуя пък сигурно е била на съпруга й Тит. Освен това на разстояние от около 1 километър в близост до мавзолея на Клавдия, на отсрещния хълм, има друга непроучена могила, която според Кацарова категорично е свързана с комплекса, по който се работи. Твърде вероятно е там да се намира мавзолеят на Тит Флавий.
По-смелата й и сензационна теза е, че вероятно разкопаната сграда може да се окаже и първият публичен дом, който се открива по тракийските земи. Кацарова обаче все още се въздържа от категорични твърдения в тази посока. Така е, защото за разпространението на култа към Афродита по нашите земи ще са необходими много проучвания и сериозно мислене. Все пак Веселка Кацарова разказва, че може да се умува върху това, че наред с култа към Афродита-Орания, която е небесната богиня, олицетворение на платоничната любов, на всичко най-прекрасно, на най-красивите емоционални човешки чувства, има култ и към другото й лице - на Афродита-Пандмия. Тя е почитана особено на островите в Средиземноморския басейн, около които е имало интензивна мореплавателна дейност.
Тези острови били прочути с присъствието на хетери, които раздавали сладострастие именно в храмовете на Афродита. Ако Кацарова успее да докаже, че това се е случвало и край Каснаково, то би се развенчал мита за романтичната голяма любов между Тит и Клавдия. Според легендата тя го чакала като вярна съпруга десетилетия, докато се върне от служба в римските легиони. В знак на почит към вярната Клавдия той изгражда извора край Каснаково. При откриването на градежа му се явява чудно красива нимфа, която обещава на Тит да му се отдаде, а той да бъде безсмъртен като нея, ако се съгласи да й принадлежи. Тит отказал предложението й, спомняйки си за верността на Клавдия.
По в-к Стандарт
Българи, съдействайте на "Българи"!
Виж повечепн | вт | ср | чт | пк | сб | нд |
- 13.10. - Събития и факти
- 14.10. - Събития и факти
- 14.10. - Петковден - начало на зимата
- 14.10. - Ден на Света Петка Българска(Петков ден)
- Умира Пантелей Киселов, български генерал (* 1863)
- Роден Павел Бобеков, български революционер († 1877)
- Висшият педагогически институт във Велико Търново е преобразуван във Великотърновски университет &qu
- Провежда се тринадесети пленум на ЦК на БРП (к)
- Провежда се национална конференция на БЗНС. За главен секретар се избира Д-р Георги М. Димитров.
- Светият синод изразява с официално писмо подкрепа за политиката на правителството на ОФ.
- Съветските войски освобождават областта Запорожие от окупационните немски войски.
- В послание до цар Борис III, английският крал Джордж VI предупреждава България да не влиза в съюз с
- Приема се Закон за допитване до народа за виновността на министрите от кабинетите Гешов - Данев и Ма
- Учредена е коалицията Народен сговор с председател Александър Греков.
- Първата световна война: България обявява война на Сърбия и се включва във войната на страната на Цен
- В София е открито Държавно рисувателно училище (предшественик на дн. Национална художествена академи
- В бр. 46 на в. "Свобода" e публикувана програмата на БРЦК.
- 15.10. - Събития и факти
- 15.10.1204г. - в Търново пристига кардинал Лъв, носейки корона, скиптър и знаме за цар Калоян
- 16.10.1885г. - Великите сили искат от българското правителство да се откаже от Съединението
- Родена е Фани Добрева Попова-Мутафова
- В периода 14 – 16 октомври в София се провежда първият редовен събор на Народната партия.
- 16.10.1912г. - Започва Люлебургаз - Бунархисарската операция
- 16.10.1914г. - Умира Пейо Крачолов Яворов
- 16.10.1940г. - Рибентроп настоява България да се присъедини към Тристранния пакт
- Бенито Мусолини предлага България да участва в бъдещата италианска военна операция
- Изпратен е меморандум на гръцкия премиер до ръководството на Райха против "българската пропаган
- Приети са Наредби-закони за изравняване правата на двата пола
- За първи път се чества Международният ден на прехраната.
- Роден е Христо Димов Калфов