Хоро: Гяурите скачат
Част от полилея, подарен от крал Вълкашин на църквата „Св. Димитър” в Марковата обител до Скопие, с надпис на среднобългарски „В Христа бога благоверният крал Вълкашин”; след 1366 г.; Национален исторически музей – София
Названието на българския народен танц хоро е от старогръцката дума horeia – танц в кръг, хоровод, придружен с пеене или от horos – хор (в древногръцките театрални представления например), хоровод, танцуване, придружено с пеене, но също и площадката, на която се е разполагал хорът в театралното представление.
В същото време пак във византийския съществува подобна на втората дума, но изписана с о-мега. Произходът на втората дума horos не е свързан с първата, във византийския тя означава място, пространство, село, земеделски участък/поле, а в множествено число – край, област, земя.
Съществува, пак във византийския, и думата hora – място, страна. Така в среднобългарския език се появява думата „хора” със значение на „област”, както в Дубровнишкото повеление на цар Иван Асен Велики, а в съвременния български „хора” е множество люде, в смисъл на тези, които населяват една страна, една област.
По народна етимология от ХІХ–ХХ в. от някои части на българското землище двете значения на думата „хора” – видове народни танци, изпълнявани в кръг, и люде се приближават толкова, че името на народния танц в представите на народа ни се свързва с множеството, което го изпълнява.
В по-късното Балканско средновековие едни огромни висящи от таваните свещници придобиват символно значение за разкош, богатство и власт, с диаметър от по няколко метра те доминират напълно в църковните сгради и в големите зали на дворците.
Понеже в полилеите тип „хоро” свещите са разположени в кръг също както игрохорците в народния танц, това осветително тяло получава съвсем официално названието на народния танц. Но не само заради разположението на свещите многобройните части на тези грамадни, тежки и безкрайно скъпи съоръжения са захванати в кръг също както игрохорците в хорото.
Понеже са изработени от десетки килограми скъпа медна сплав, висящите свещници тип „хоро” са изключителна рядкост днес, в днешните балкански земи са съхранени, цели или на части, общо 4. За нас, разбира се, е изключителен късмет, че притежаваме един от тях – този, който е подарен от крал Вълкашин на Марковата обител до Скопие.
Висящият свещник на крал Вълкашин е запазен почти изцяло, само няколко части от него се намират в Белград и Истанбул, а други съвсем не са се запазили до наши дни. Не това е причината да не може паметникът да се възстанови в пълния му блясък, а доста износените му части, които не биха издържали днес огромната тежест на общото си окачване
И при хорото е така, уморените игрохорци трябва задължително да спрат и да се пуснат от общия кръг, за да не бавят и объркват стъпките, по-издръжливите само могат да продължат.
По Glasove.com, със съкращения
Българи, съдействайте на "Българи"!
Виж повечепн | вт | ср | чт | пк | сб | нд |
- В периода 10 – 16 октомври Българският патриарх Максим е на посещение в Белград и Босилеград.
- 16.10. - Събития и факти
- 16.10.1869г. - Роден е Цанко Церковски
- Роден е Христо Димов Калфов
- 16.10.1885г. - Великите сили искат от българското правителство да се откаже от Съединението
- Родена е Фани Добрева Попова-Мутафова
- В периода 14 – 16 октомври в София се провежда първият редовен събор на Народната партия.
- 16.10.1912г. - Започва Люлебургаз - Бунархисарската операция
- 16.10.1914г. - Умира Пейо Крачолов Яворов
- 16.10.1940г. - Рибентроп настоява България да се присъедини към Тристранния пакт
- 1981 г. Учредени са орден "13 века България" и юбилеен медал "1300 години България&q
- В Толбухин (днес Добрич) и Исперих се откриват паметници на хан Аспарух.
- За първи път се чества Международният ден на прехраната.
- Приети са Наредби-закони за изравняване правата на двата пола
- Изпратен е меморандум на гръцкия премиер до ръководството на Райха против "българската пропаган
- Бенито Мусолини предлага България да участва в бъдещата италианска военна операция
- 16.10.1994г. - КС пререгистрира ДПС като политическа партия
- 17.10. - Събития и факти
- 18.10. - Събития и факти
- 19.10. - Събития и факти
- 19.10. - Почитаме паметта на св. Иван Рилски Чудотворец
- 20.10. - Събития и факти
- 21.10. - Събития и факти
- 22.10. - Събития и факти
- 23.10. - Събития и факти
- 24.10. - Събития и факти
- 25.10. - Събития и факти
- 26.10. - Св. Великомъченик Димитрий Мироточец
- 26.10. - Събития и факти
- 27.10. - Събития и факти