Организацията информира, позовавайки се на новинарския сайт Бианет (Bianet), че в сряда предстои комисията за изготвяне на новата конституция да гласува предложение на правителството, което предвижда въвеждането на редица изключения в сега съществуващия член за свободата на медиите и печата.
Според в. "Миллиет" една от предложените промени включва да се въведе текст, който гласи, че "медийната свобода може да бъде ограничавана с цел да се запазят националната сигурност, общественият ред, моралът на обществото”: И още:
”Трябва да се запазят правата на другите, частният или семейният живот, да се попречи на престъпления, да се осигури безпристрастност и независимост на съда, да се попречи на подтикването към война или на насърчаването на дискриминация, враждебност, неприязън или омраза".
СЕЕМО посочва, че Турското дружество по печата остро е критикувало предложението, заявявайки, че то представлява стъпка назад за свободата на медиите в страната.
"Турция заслужено получи широки международни критики заради курса си през последните години в резултат на обезпокоително влошаване на медийната свобода:
”С близо 100 журналисти сега в затвора - очевидно най-големият брой в която и да било страна в света - въз основа на, както изглежда, недостоверни обвинения в тероризъм страната трябва да направи смели стъпки, за да демонстрира ангажимента си към свободата на печата и демократичните принципи," се посочва в изявление на Барбара Трионфи, ръководителка за свободата на печата на МИП.
Според Барбара Трионфи ако предложенията бъдат приети, то те биха направили "точно обратното". В прессъобщението си СЕЕМО се обявява в подкрепа на това изявление.
Турция е в процес на обсъждане на проект за нова конституция, която да замени сега действащия основен закон, наследен от генералите, взели властта в Анкара през 1980 г., с цел да се изработи днес по-демократичен текст. Проектът, който следва да бъде завършен до края на годината, ще бъде подложен на референдум по-късно.
|