Турция: Съдят авторите на преврата от 1980 г.
Ген. Кенан Еврен, бивш президент, на 94 години: "Предпочитам да се самоубия..."
Този процес дискредитира турската армия, която е обект и на други съдебни преследвания.
На подсъдимата скамейка сядат двама старци 30 г. след събитията. Процесът срещу автора на военния преврат от 1980 г. Кенан Еврен и член на неговата хунта, Тахсин Шахинкая, който започна в сряда в Анкара, е безпрецедентен в Турция.
Кенан Еврен, бивш началник на Генералния щаб на турската армия и президент на републиката от 1982 до 1989 г., днес е 94-годишен. Бившият генерал Тахсин Шахинкая е на 86 г. Здравето и на двамата е много крехко и те са под медицинско наблюдение. Те участваха чрез видеоконферентна връзка от болничните си легла в откриването на процеса.
Двамата рискуват доживотен затвор за „престъпления срежу държавата“.
Турските военни три пъти са сваляли законноизбраните правителства – през 1960, 1971 и 1980 г., с аргумента, че изпълняват мисията си да пазят светските принципи на държавата, въведени от бащата на модерна Турция Мустафа Кемал Ататюрк. Обявявайки се за пазители на лаицизма, военните отстраниха от власт и ислямисткото правителство на Ербакан през 1997 г.
Военният преврат от 12 септември 1980 г. беше най-кървавият от трите: стотици хиляди задържани, 250 хил. обвиняеми, около 50 екзекутирани, десетки други, издъхнали при мъчения в затворите. Десетки хиляди турци заминават в изгнание.
Военните оправдаха действията си с твърдението, че Турция е на ръба на гражданска война заради всекидневните по онова време сблъсъци между леви, както и десни екстремисти, и полицията, както и помежду си.
Генералите наложиха нова, авторитарна конституция, която въпреки множеството поправки все още е в сила.
Дълго време Кенан Еврен и неговите сподвижници имаха имунитет срещу наказателно преследване, но след поправка в конституцията от 2010 г., направена по искане на управляващата ислямистка Партия на справедливостта и развитието, той беше свален.
„Предпочитам да се самоубия, отколкото да бъда осъден“, обяви Кенан Еврен миналата година, след като му беше повдигнато обвинение.
За много наблюдатели започналият в Анкара процес е последният епизод от дългогодишната война между ислямисткото и консервативно правителство на Реджеп Ердоган и армията, като предимство има първият.
От идването си на власт през 2002 г. Ердоган направи множество реформи, които ограничиха правомощията и политическото влияние на армията.
Много обвинения в антиправителствени заговори доведоха през 2008 г. до началото на съдебен процес срещу 300 бивши високопоставени турски военни, сред които и един бивш началник на Генералния щаб на армията.
Съдебното преследване помрачи образа на армията, която е много силна, а до неотдавна и недосегаема институция в страната. Доскоро тя имаше политическа тежест, немислима за една демократична държава.
Тези съдебни преследвания обаче будят съмнения в турското общество, а много политици си задават въпроса дали чрез обвиненията срещу военните управляващите не се опитват да заглушат всяка критика срещу режима.
Превод на статията от в. "Експрес" - glasove.com
Давам прогноза, че Турция няма да доживее отпразнуването на 600 години от превземането на Константинопол.
Съдят ги ислямистите сега, та заблудят още някои абдали, че са по-добри от тях, дето разплакаха майката на половината турци и кюрди, избиха сума ти народ, сума ти изгониха в Западна Европа. И сега тия, двамата, само ще ги осъдят колкото да не е без хич, понеже са стари, а пък заедно с тях имаше още бая други за съдене. Но, тия, сегашните, пазят и умножават имането на тези, за които работеха Еврен и сие. Всички работят само за ту...прочети целия
Българи, съдействайте на "Българи"!
Виж повече- Мястото на България в „Кратка история на Европа“
- Ст.н. с. Божидар Димитров: Стремежът ни трябва да бъде към запазване цeлостта на Македония
- 110 години от Втората южнославянска изложба в София
- Кои са македонците?“ – писмо на английски археолог до вестник „Таймс“
- Идва ли краят на европейския път за Турция?