23.01.1872г. - годишнина от рождението на Гоце Делчев
Редом с всички обществено значими и политически събития, които бележат датата 23 януари, на този ден са се родили редица откриватели, велики поети, художници и революционери.
За нашата страна денят се свързва с 138-та годишнина от рождението на Гоце Делчев.
Георги Николов Делчев, наричан Гоце Делчев е български революционер, водач на Вътрешната македоно-одринска революционна организация.
Роден e в Кукуш през 1872 г. Завършва прогимназия в родния си град, след което продължава образованието си в Солунската българска мъжка гимназия „Свети Свети Кирил и Методий". През 1891 г. постъпва във Военното училище в София, но заради участието му в социалистически кръжок е изключен и от 1894 година е учител в Щип, където учителства Дамян Груев, един от основателите на организацията Български македоно-одрински революционни комитети, прекръстена впоследствие на Вътрешна Македоно-одринска революционна организация. Гоце Делчев е привлечен в организацията от Даме Груев и по-късно се превръща в неин фактически ръководител. Основната идея на ВМОРО, е че освобождението на Македония и Одринско е възможно чрез общо въоръжено въстание. Като своя първоначална цел организацията си поставя автономията на Македония и Одринско в рамките на Османската империя.
През 1895 година Гоце Делчев напуска учителството и се отдава изцяло на революционна дейност. Той е един от първите организатори на пограничните пунктове на организацията в Пиринска Македония - Кочериново, Рила, Кюстендил, Дупница и др. и на нелегалните канали към вътрешността на Македония. През 1896 участва в работата на Солунския конгрес на ВМОРО и заедно с Гьорче Петров изработва програмата и устава на организацията, който предвижда изграждането ѝ на демократични основи. След конгреса Гоце Делчев е избран за задграничен представител, подвижен член на ЦК на ВМОРО. Той полага големи усилия за изграждане на революционната мрежа, както и за снабдяването на организацията с оръжие.
През 1899 година по инициатива на Гоце Делчев се пристъпва към изграждането на четническия институт на ВМОРО, който изиграва изключително важна роля за по-нататъшното ѝ масовизиране и революционизиране. Като главен ревизор на четите Гоце Делчев предприема няколко обиколки из Македония и Одринска Тракия. През 1902 година заедно с Гьорче Петров участва в изработването новата програма и устава на организацията. Тя вече си поставя за цел привличането и сплотяването „на всички недоволни елементи в Македония и Одринско, без разлика на народност" и за извоюване на пълна политическа автономия.
По това време името на организацията е Тайна македоно-одринска революционна организация. Въпреки постигнатите успехи в организационното ѝ изграждане Г. Делчев все още не е убеден, че тя е готова да пристъпи към въоръжено въстание, поради което се противопоставя на взетото в негово отсъствие решение от Солунския конгрес от 1903, за вдигане на въстание в Македония и Одринско през пролетта на същата година. Заедно с Даме Груев и други революционни дейци успяват да отложат обявяването на въстанието за през лятото на 1903 година, както и за превръщането му от повсеместно в стратегично, т. е. да се обяви главно в планинските и полупланинските райони и в него да вземат повече участие сформираните за тази цел въоръжени чети.
През март 1903 година четата на Гоце Делчев взривява моста на река Ангиста - на железопътната линия Солун - Одрин. В началото на май същата година, на път за среща с водителите на Серски революционен окръг четата му попадна в обкръжение в село Баница, Серско, и след еднодневно сражение с превъзхождащата ги потеря Гоце Делчев пада убит. Гибелта му се възприема от съвременниците и от историците като една от най-тежките загуби за ВМОРО.
На Гоце Делчев са кръстени град Неврокоп и село Ново Делчево в Пиринска Македония и Царево село във Вардарска, хребета Делчев (Delchev Ridge), връх Делчев (Delchev Peak) на остров Ливингстън, Антарктида, както и най-високият връх на планината Славянка - Гоцев връх. Името на героя носят още улици и квартали в много български градове.
Гледна точка в Р. Македония:
Официалната гледна точка в Република Македония, в съответствие с господстващото македонистко виждане, определя Гоце Делчев като етнически македонец. Тезата на Гоце Делчев и на ВМОРО, че Македония и Одринско ще извоюват своите права след вътрешна подготовка и въстание от вътре, както и защитата на самостойността на организацията според македонистката интерпретация са израз на сепаратизъм на етническа основа в Македония (но не и в Одринско). В повечето случаи защитниците на подобни твърдения приемат преобладаването по това време на македонистко съзнание сред славяноезичното население в Македония и сред останалите водачи на ВМОРО.
Гоце Делчев е обявен за национален герой на Република Македония. Темата за Гоце Делчев е основна при интерпретацията на миналото в творчеството и на много писатели от Република Македония - Гане Тодоровски, Георги Абаджиев, Анте Поповски, Тодор Чаловски и други.












Българи, съдействайте на "Българи"!
Виж повечепн | вт | ср | чт | пк | сб | нд |
- 21.01. - Събития и факти
- 21.01.1878г. – отрядът на ген. Струков с изненада овладява Одрин
- 21.01. - Бабинден
- 22.01. - Събития и факти
- 23.01. - Събития и факти
- 23.01.1872г. - годишнина от рождението на Гоце Делчев
- 24.01. - Събития и факти
- 25.01. - Събития и факти
- 26.01.1913г. – Отбито е турското настъпление при Булаир
- 26.01 - Събития и факти
- 27.01 - Събития и факти
- 28.01. - Събития и факти
- 29.01.1878г. - Руските войски влизат в няколко български града
- 29.01. - Събития и факти
- 29.01.1765г. - Първи препис на Паисиевата история
- 30.01. - Събития и факти
- 30.01.967г. – от сърдечен удар умира цар Петър І
- 30.01.1894 – роден цар Борис ІІІ
- 30.01.1856 – основано първото българско читалище “Еленка и Кирил Аврамови” в гр. Свищов
- 30.01.1844г. - Арестувани са баща и син Раковски
- 31.01.1911 – родена Вангелия Гущерова, Баба Ванга
- 31.01.1854 – роден Стефан Стамболов
- 31.01. - Събития и факти