









Ракията – огненият дух на България
Снимка Люлин Стаменов
За "откривател" на дестилацията най-често е посочван французинът – фармацевт, лекар и алхимик Арно дьо Вилньов. В началото на XIV-ти век той дестилира вино и получава като продукт гроздова ракия.
По-нататък откритието му преснели на Балканите рицарите кръстоносци. Това разбира се не е единствената теория. Много се обсъжда вариантът ракията да е дошла с нахлуването на османските турци на полуострова.
Спорно е и от кога са първите сведения за спиртния еликсир в България. В летопис от 1731 г. е отметнато, че София умира кръчмар на име Герго. Описано е неговото наследство - оставил 200 оки ракия.
В пътеписите на европейци от онова време за бита на българите се споменава и за производство на домашен алкохол. Никъде обаче не се споменава думата ракия.
За достоверно се приема, че ракията по нашите земи започва да се произвежда и разпространява по време на Възраждането. Първият познат чуждестранен източник за нея е английският пастор Робърт Уолш, който по време на пътуванията си от 1820 г. споделя за отличната вечеря, с която е бил нагостен в едно варненско село, на която бил почерпен и с ракия.
За традиционната спиртна напитка говорят и други чужденци, сред които геологът Ами Буе, френският академик Адолф Бланки, руският журналист Егор Южаков и др.
Днес на всеки е известно, че се получава чрез дестилация на ферментирали плодове или вино. Плодовете могат да бъдат всякакви, като най-често това са сливи, грозде или кайсии. Според името на плода идва и наименованието на самата напитка – тя може да бъде „сливовица“, „грозданка“, „калвадос“(от ябълки) и др.
Самият процес по приготвянето се нарича печене. Джибрите - добре узрели и ферментирали плодове - се слагат в казан, за който се препоръчва да е меден. Той се подгрява отдолу, а към него е свързана тръба, по която да тече алкохола. Тръбата трябва да бъде охладена от вода.
В началото от казана потича богата на метилов алкохол течност. Тя е негодна за пиене и често се ползва от народната медицина за лечебни цели, разтривки и т.н., нарича се „първак“. След нея започва да тече истинската напитка, която варира от около 40-50 градуса.
Постепенно силата на алкохола започва да отслабва, като най-ниските и стойности достигат близо 30 градуса. Тази най-слаба ракия се нарича „паток“.
Когато изтече патокът, процесът се спира и казанът се зарежда с ново джибри. Разбира се, има я опцията получената ракия да се препече, тогава повечето майстори вярват, че тя е по-хубава. Алкохолният градус се покачва, като достига до 55-65 градуса.
Съществува и т.нар. „двоен препек“, който вече достига стойности над 90.
В годините варенето на ракията се е превърнало в неизменна част от битието на българина. Тази спиртна напитка се е превърнала в национална, макар да се среща и на много други места на Балканите, като Сърбия, Босна и Херцеговина, Черна гора (няма да казваме и Македония, защото тя чисто технически си е България)
В народните песни и дори и приказки ракията се споменава често, като част от ежедневието и традиционна напитка по празници и събирания. Българите я пият през лятото изстудена, а през зимата греяна и понякога подсладена, като това й добавя изключителен вкус.
Ракията е известна и сред общностите на българите в чужбина, като от особено значение е привързаността на бесарабските българи към нея.
Изключително важно е качеството на напитката, удивително е как още от Възраждането хубавата ракия често е наричана „скоросмъртница“.
Парадоксалното е, че най-възрастните хора в България, когато бъдат попитани как се държат толкова години, често казват как, като пийват по малко ракийка, се ободряват, а кръвта в жилите ми сякаш се задвижва по-бързо, по-силно.
По сайта Българска история













Българи, съдействайте на "Българи"!
Виж повечепн | вт | ср | чт | пк | сб | нд |
- 05.12. - Свети преподобни Сава Освещени
- 05.12. - Събития и факти
- 05.12.1916г. – Български военни подразделения превземат Букурещ
- 06.12. - Свети Николай архиепископ Мирликийски Чудотворец, Никулден
- 06.12. - Събития и факти
- 06.12.1844г. – Роден капитан Петко войвода
- 06.12. - Празник на Бургас
- 06.12. - Ден на банкера
- 07.12. - Събития и факти
- 07.12. - Международен ден на гражданската авиация
- 07.12.1083г. - Основан е Бачковския манастир
- 08.12. - Събития и факти
- 08.12. - Ден на българската студентска младеж
- 09.12. - Събития и факти
- 09.12. - Зачатие на света Ана. Празник на майчинството
- 09.12.1885г. - Край на Сръбско-българската война
- 10.12.1877г. - Годишнина от падането на Плевен
- 10.12.1906г. - Убит е Даме Груев
- 10.12. - Събития и факти
- 11.12.1868г. - Апостолът започва своята първа обиколка
- 11.12. - Събития и факти
- 12.12. - Събития и факти
- 12.12. - Св. Спиридон: празник на занаятчиите
- 13.12. - Събития и факти
- 14.12. - Събития и факти
- 15.12.1995г. - Държавите от ЕС обявяват Валутен съюз и срок за въвеждане на еврото
- 15.12. - Събития и факти
- 16.12.1920г. – България е приета в Обществото на народите
- 16.12. - Събития и факти
- 16.12. - Св. свещеномъченик Елевтерий