Проф. Николай Овчаров: Крум е разбил Никифор в прохода Боаза
Крум разбива Никифор, картина от проф. Димитър Гюдженов
Легендарната победа на хан Крум над император Никифор се е състояла в прохода Боаза край Търговище, който се е охранявал от крепостта Мисионис, наричана допреди няколко години Крумово кале. Тази хипотеза оповести пред журналисти в Търговище проф. Николай Овчаров.
Според официалната версия битката на 26 юли 811 г. между български и византийски войски се е провела във Върбишкия проход, южно от Велики Преслав в Стара Планина.
Този сезон проф. Овчаров ръководи разкопките на крепостта Мисионис, която в миналото е проучвана и от баща му проф. Димитър Овчаров. Основание за хипотезата му е камък от крепостната стена, който се намира в местния музей и не е ясно кога е попаднал в него. На него има надпис от два реда, като вторият към момента не може да се разчете.
Буквите в началото обаче изписват владетелската титла “кан” и това можело да се свърже с битката от юли 811 г. и разгрома на Никифор. В подкрепа на тази теза бил и фактът, че след унищожаването на Плиска византийският император поема към Средец, а пътят към София е минавал през прохода, охраняван от крепостта край Търговище. В описанието на битката пишело, че в прохода е имало тинеста река, вероятно сочейки Врана, която и до ден днешен върви през прохода Боаза до Търговище, каза Овчаров. В онези времена той е бил по-тесен и препречен със скали. По-късно крепостта е бранела пътя между столиците Плиска, Преслав и Велико Търново.
В подкрепата на тезата, че Крум е разбил Никифор в този проход, се изказали и други съвременни специалисти, като проф. Пламен Павлов от Великотърновския университет, допълни Овчаров. Според него е нелогично Никифор да потегли към Средец през Върбишкия проход, който води към Южна България.
Камъкът, на който е изписана титлата, и продължението, което засега е непонятно, е част от крепостната стена, но няма данни кога и как е попаднал в музея. Овчаров едва сега го видял и разчел началото му, което го навело на хипотезата, в чиято подкрепа имало и други данни. Допреди няколко години крепостта се наричаше Крумово кале. Така я знаели от незапомнени времена търговищенци. Местната легенда винаги е разказвала, че това е било мястото на епичната битка.
Крепостта е възникнала още в античността. През 1153 год. арабският учен Ал Идриси описва пътешествията си и споменава “тайнствения Мисионис”, който бил многолюден и цветущ град, с пълен с народ пазари. Населението се занимавало с търговия. Той посочва и разстоянието до близките селища, което е помогнало на изследователите да локализират търговския център. Карел Шкорпил преди столетие допуска, че мистичният град, описван по-късно в различни хроники с други имена, е крепостта до Търговище.
Тезата застъпва и местният археолог Ангел Конаклиев, който от години работи на обекта и намери доказателства, че това е търсеният Мисионис. Крепостта е съществувала с прекъсвания до ХIV век, когато се споменава в хрониките като Косово. Около нея е имало селище, което се е разпростирало нашироко в подножието на планината и е дало началото на Търговище, като наследник на стари големи пазари и търговски център.
Тази година археолозите разкриват богат квартал, в който е имало кръчма. От земята вече са извадени над 50 стъклени съдове и други ценни предмети. Разкопките се финансират от държавата, общината и дарители.
По в-к Труд
Приемам за вярна тезата на проф.Н.Овчаров,че кан Крум е сразил импер.Никифор в прохода край гр.Търговище до крепоста Мисионис наречена Крумово кале.Тръгнал е ромейският император с войската си за Средец,но бълг.кан е излязал по голям военен стратег от него и гое обкръжил и помел в този проход.
Овчаров се издъни за пореден път. Само заради града, разкрит от баща му, недостойният син е готов да манипулира историята. Никифор е имал план да достигне Средец пред подбалканските полета, поради опасения, че през Северна България ще бъде твърде открит насред вражеска територия.
Българи, съдействайте на "Българи"!
Виж повечепн | вт | ср | чт | пк | сб | нд |
- 24.01. - Събития и факти
- 25.01. - Събития и факти
- 26.01 - Събития и факти
- 26.01.1913г. – Отбито е турското настъпление при Булаир
- 27.01 - Събития и факти
- 28.01. - Събития и факти
- 29.01.1765г. - Първи препис на Паисиевата история
- 29.01. - Събития и факти
- 29.01.1878г. - Руските войски влизат в няколко български града
- 30.01. - Събития и факти
- 30.01.1894 – роден цар Борис ІІІ
- 30.01.967г. – от сърдечен удар умира цар Петър І
- 30.01.1856 – основано първото българско читалище “Еленка и Кирил Аврамови” в гр. Свищов
- 30.01.1844г. - Арестувани са баща и син Раковски
- 31.01. - Събития и факти
- 31.01.1911 – родена Вангелия Гущерова, Баба Ванга
- 31.01.1854 – роден Стефан Стамболов