"Хюман райтс уоч": В Македония тормозят безнаказано журналисти
Правозащитната организация „Хюман райтс уоч” оповести резултатите от разследването във връзка с полицейската интервенция по време на протест през май, пише скопският „Утрински весник”.
Посочва се, че полицията е употребила прекомерна сила против демонстранти, случайни минувачи и един журналист по време на протестите на 5 май тази година в Скопие.
Македонските власти трябва да разследват тези твърдения и да осигурят право на мирно събиране, се казва в доклада на организацията, която оповести в Будапеща резултатите от разследването.
Да се бият хора е неприемлив начин за контрол на тълпата, а побоят на журналист, който отразява протестите, не само е незаконен, но и представлява неоправдано нападение срещу свободата на медиите, заяви Лидия Гал от "Хюман райтс уоч", отговаряща за Балканите и Източна Европа.
Според организацията македонските власти трябва веднага да разследват тези сериозни обвинения за прекомерна и неоправдана сила и да издирят отговорните полицейски служители.
Според "Хюман райтс уоч" е необходимо да се предприемат мерки, за да се гарантира, че журналитите могат да информират свободно и безопасно в условия, когато се провеждат ненасилствени протести.
Глобяват за „участие в тълпа”
"Хюман райтс уоч" е интервюирала 7 лица, арестувани по време на протестите, от които един журналист, който бил задържан, докато работел.
От "Хюман райтс уоч" смятат също, че наказанията, които са определени на задържаните, са твърде големи с оглед на деянието и средната заплата в Македония.
Задържаните получиха глоби от 600 до 1200 евро за "участие в тълпа". Според организацията глобените ще обжалват в съда.
Македония е подписала Европейската конвенция за човешките права и Международния пакт за гражданските и политическите права. Двата договора гарантират свобода на мирно събиране и изразяване, с което се забранява неоправданата употреба на сила от страна на полицията.
Македония не трябва да крие под килима онова, което се стлучи на 5 май, тъй като това може да се случи отново, заявява Гал в доклада. В текста се посочва, че на гражданите трябва да се даде възможност да протестират мирно, а журналистите да могат да вършат своята работа, пише "Утрински весник".