









2. Ноевият ковчег и реката Мосхус в легендите за славяните
Кораб планина
§ 3. Реката Мосхус/Мосхиус на Балканския полуостров
Една от така наречените „гръцки” версии за Потоп е за „Дардановия” потоп.
Планините Кораб и Шар, където, според местната легенда, е спрял „корабът” на Ной, се намират на територията на античната римска провинция Дардания. Фрагмент от карта от училищния Атлас по класическа география от средата на ХІХ в.на рис. 2 показва приблизителното разположение на тази провинция (надписът DARDANIA се вижда в долната част). На същия фрагмент, в левия горен ъгъл, е означена река Мосхиус! Така виждаме, че легендата за планината Кораб, за кораба на Ной и за „родината на потомците на Ной” е била отразена в античната топонимия.
Ако на картата на рис. 2 названието Мосхиус се отнася за днешната Западна Морава, през ХV-ХVІ в. то е за Велика Морава: това се вижда от фрагментите от Пета карта на Европа (Quinta Europe tabula) на рис. 3 и Девета карта на Европа (Octava Europe tabula) в латински ръкопис на „Географията” на Птолемей от 1467 г., който се пази в Полската Народна Библиотека. Изглежда, че това име е било популярно сред географите от ХV-ХVІІ в. Например в съчинението на италианския географ Д’Анания четем:
„После, като се мине от юг на север през река Морава, която древните наричали Моско, навлизаме в България, …”
§ 4. Сравнение по топоними на легендите за произхода на славяните
Освен река Мосхус, около планината Кораб в радиус от около 200-250 км се намират географски обекти със стари имена Скандус, Кандава, Кимера; тук няма да даваме илюстрации и да цитираме литература за тях.
От тази гледна точка да разгледаме внимателно написаното от о. Паисий: за реката, наречена с името на Мосох, за намиращата се наблизо страна Скандавия, за реката Болга, която тече от юг на север. Както стана ясно, близо до планината Кораб е имало и река Мосхус, и планини Скандус и Кандавия; а и река Бугарка (Българка) – това е едно от старите имена на днешната Южна Морава – която тече от юг на север.
Общите детайли показват, че в продължение на няколко века легендите за произхода на славяните са си влияли една на друга. За това влияние е помогнала и приликата между ключови топоними.
Сравнявайки „скандинавските” (С) и „дунавските” (Д) легенди, можем да отбележим някои специфични особености:
- голямото разстояние между Скандинавия и Москва река, Волга и Балканите в (С) и сравнително близкото разположение на Скандус (Шар), Мосхус (река Морава) и Болга (Бугарка) в (Д);
- сравнително слабата фонетична връзка на името на Москва река с името Мосхус/Мосхос (С) и съвпадението на имената на сина на Яфет и реката Мосхус в (Д);
- по-голямата „старост” на балканските топоними Мосхус, Скандус/Кандава, Кимера и др. (Д) в географската и историческата литература;
- по-голямата „старост” на ръкописите на ПВЛ (ХV в.), на „Полската история” на Длугош, на речта на Прибоевич (Д) в сравнение с изданията, в които намираме (С).
Тези особености показват, че най-вероятно „южните” легенди са по-стари и че те са оказали по.забележима влияние на „скандинавските”, отколкото обратното – „скандинавските” на „южните”.
Освен „топонимичната” прилика на легендите за произхода на славяните, те имат и още един важен общ детайл: готите. Ако се приеме, че готите са славяни – както са направили Прибоевич, Орбини и о. Паисий – то има и основания да се свързват „древните” (според легендите – хиляди години пр. Р. Хр.) походи на готите на юг с хипотетичното „разселване” на славяните.
Друга особеност на легендите за «миграция на готите» и легендите за произхода на славяните е, че техните по-стари версии ги поставят по време «по-близо до Потопа», т.е. в доисторически времена, до Древна Гърция и Древния Рим. Но постепенно тези легенди са били преобразувани в «научни» теории, в които миграциите на готите са станали през ІІ-VІ в., а миграциите на славяните – скоро след това, през VІ-VІІ в.
§ 5. Теориите за произхода на славяните и политиката
Модните през ХVІ-ХVІІ в. легенди за «родителите» и «родината» на славяните постепенно са прераснали в «теории» за произхода на славяните.
Успоредно с това в Централна и Източна Европа, където е живяло многобройно славянско население, са протичали политически процеси, характеризиращи се с усилващо се съперничество между три велики империи: Австро-Унгария, Русия и Турция. Борбата за земите, умовете и сърцата на славяните прониква и в историческата наука. В Австрия и Русия териториалните претенции към Турция и една към друга са били обосновавани с «родови» права за власт над славянските земи и население:
- За Хабсбургите славяните са били потомци на готите, а династията на Хабсбургите е защитавала своите наследствени права да владее всички потомци на готите.
- Романови са смятали, че всички славяни трябва да се обединят под властта на руския цар.
Как сблъсъкът на интересите на Австрия и Русия се е отразил на развитието на представите за произхода и миграциите на славяните? До какъв компромис са стигнали историците на двете империи? Случайно ли е, че именно регион около границата между тях е бил признат за «родина на славяните»?
Това са много интересни въпроси; може би нови изследвания ще им дадат отговор.
§ 6. Благодарности
Поднасям благодарност на Милош Сидоров, който ми посочи легендата за спирането на «кораба» на Ной при планината Кораб, и на Сорин Олтеану (Sorin Olteanu), чиито бележки насочиха вниманието ми към ръкописните карти на Птолемей в Biblioteka Narodowa във Варшава.
Край
За връзка с автора - tabov@math.bas.bg













Българи, съдействайте на "Българи"!
Виж повечепн | вт | ср | чт | пк | сб | нд |
- 29.01.1765г. - Първи препис на Паисиевата история
- 29.01. - Събития и факти
- 29.01.1878г. - Руските войски влизат в няколко български града
- 30.01.967г. – от сърдечен удар умира цар Петър І
- 30.01. - Събития и факти
- 30.01.1844г. - Арестувани са баща и син Раковски
- 30.01.1894 – роден цар Борис ІІІ
- 30.01.1856 – основано първото българско читалище “Еленка и Кирил Аврамови” в гр. Свищов
- 31.01.1854 – роден Стефан Стамболов
- 31.01. - Събития и факти
- 31.01.1911 – родена Вангелия Гущерова, Баба Ванга